23 Mayis 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Taşeron İşçiler Kadro Başvurusu İçin Uzun Kuyruk Oluşturdu

Yeni yılda kadroya geçmek için günler öncesinden evraklarını hazırlayan taşeron işçiler, kadro başvurusu için uzun kuyruk oluşturdu.

Yeni yılda kadroya geçmek için günler öncesinden evraklarını hazırlayan taşeron işçiler, lüzumlu evrakları ve doldurdukları formları ilgili birimlere sunarak müracatlarını yapmaya başladı. Kadroya geçişlerin yapılacağı bazı kurumlarda mesainin ilk saatlerinden itibaren yoğunluk oluştuğu görüldü. Gaziosmanpaşa Belediyesi’nde de işçiler evraklarını ilgili personele teslim etti.

“AİLECEK ÇOK MUTLU OLDUK”

Başvurusunu tamamlayan temizlik işçisi Veysel Özgeç, kadroya alınacakları için mesut olduğunu söyledi. Çevresindeki herkesin kadro heyecanı yaşadığını belirten Özgeç, “Taşeron işçilerin kadroya alınacak olması ailemdeki en küçük kardeşimi, akrabaları mı bile mesut etti. Allah devletimize zeval vermesin. Kadro başvurularımızı yaptık, inşallah imzamızı atacağız bugün. 2,5 yıldır taşeron olarak çalışıyordum. 10-15 yıldır çalışan ağabeylerimiz de var. Ben onlar adına da seviniyorum. Durumu olmayan insanlar da var aramızda, inşallah onlar için de hepimiz için de iyi olacak.” dedi.

Temizlik işçisi Mehmet Kıran da 2,5 yıldır aynı şirkette taşeron olarak çalıştığını, kadroya alınan taşeronların mağduriyetlerinin ortadan kalkacağına inandığını dile getirdi.

“KADROYA ALINMAK VERİMİ ARTIRACAK”

Teşoran işçilerin kadroya alınmasının, çalışmadaki verimi arttıracağını vurgulayan Kıran, “Taşeron bizim belimizi bükmüştü zaten. Kadroya geçmek çok güzel bir şey, inşallah hayırlı olur. Devletimizden bu konuda bizleri düşündükleri için Allah razı olsun. Bizim elimizden tuttukları için Allah razı olsun. İnşallah bu verim daha da artacak. Arkadaşlarımızın morali yükseldi, herkesin morali iyi. Devletimiz de bunun karşılığını alacak inşallah, pişman olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Temizlik işçisi İlhan Yardibi de “İnanın çok güzel bir duygu. Cenab-ı Allah devletimizden, halkımızdan razı olsun. 5-6 yıldır taşeron olarak çalışıyordum. Bu vaziyet bizi etkiliyordu. İnsanı yoruyordu, yıpratıyordu, çok baskı altındaydık. Allah devletimizden razı olsun ki bu güzel günleri bize gösterdi.” değerlendirmesinde bulundu.

“MÜRACAAT EDEN TÜM İŞÇİ KARDEŞLERİMİZİN MÜRACAATLARINI ALIYORUZ”

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, başvuruların alındığı birime gelerek işçilerle sohbet etti. Masa başına oturarak temsili olarak birkaç işçinin başvurusunu saha Usta, müracaatlarını yapan işçilere ‘hayırlı olsun’ temennisinde bulundu.

 Belediye Başkanı Usta, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Şu anda bünyemizde nitelikli olmayan ya da verimli olmayan arkadaşlarla olası mertebe çalışmıyoruz. Ama bunların içinde mecburi olarak kanun gereği devam ettiremeyeceğimiz arkadaşlar da var ki onlar yasada mevzuat gereği halk ile mahkemelik olanlar, diğer kurumdan emekli olmuş ya da sosyal destek alanlar bu kanun kapsamından istifade edemiyor. Onun haricindeki başvuru eden arkadaşlarımızın tamamının biz devam etmesini istek ederiz ama küçük tefek aksaklıklar ya da bir takım gerekçelerle çalışılmayacak durumda olanlar varsa onlar zamanla belli olacak. Biz tekrar başvuru eden bütün amale kardeşlerimizin müracaatlarını alıyoruz.”

“SINAV FORMALİTEDEN OLACAK”

Birçok işçinin yapılacak yazılı sınavla ilgili aklında soru işareti bulunduğuna dikkati çeken Usta, yazılı sınavın üniversite sınavı gibi olmayacağını, formalite niteliğinde olacağını kaydetti.

“3-5 yıl, 10 sene çalışılmış bir kardeşimizle sadece bu yasal düzenlemeden ötürü çalışmama durumunun çok fazla olmayacağını zannediyorum. Çünkü kurumlar da zaten bunların çalışmasını istek edecektir. Sonuçta işini seven, işinde verimli olan, çalışmak isteyen ve tecrübeli arkadaşlara gereksinim duyulacaktı. Bunlar da bunların içinden olacaktı tabii olarak.” diyen Usta, çalışmak isteyenlerle yola devam etmeyi istediklerini sözlerine ekledi.

Bu arada, 10 gün sürecek başvurular 11 Ocak’ta sona erecek. Başvurunun ardından süreç, “tespit komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin ilanı”, “ilana itirazlar”, “itirazların incelenmesi ve kati listenin ilanı”, “sınavın gerçekleştirilmesi”, “sınav kuruluna itiraz”, “itiraz incelemesi ve kati listenin ilanı” şeklinde devam edecek. Hak sahipleri, 2 Nisan’a kadar topluca amale kadrolarına geçirilecek.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü