20 Haziran 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Sigortasız İşçi ve Elden Ödeme Konusunda Taviz Yok: Maaş Bankaya Yatacak

Sigorta yaptırmadan bünyesinde içşi çalıştıran şirketlere 1.2 milyar lira değerinde ceza geldi. İlgili cezalar bununla da sınırlı kalmıyor.

Kaçak işçi konusunda oldukça titiz davranan hükümet, bu konuda çalışamalarına taviz vermiyor. Toplamda 1.2 milyar değerinde ceza kestiği 200 bin işletme, karara emsal oluşturacak nitelikte. Yapılan yeni bir çalışmada ile de birçok sektörde artık elden para alma devri son bulacak ve işlemler bankadan gerçekleşecek.

İHBAR HATTINA ÇOK SAYIDA UYARI GELİYOR

Kayıtsız işçi çalıştıran şirketlerin tespiti için kurulan risk analiz çalışmaları için ekip kurulduğu belirtildi. Bu konuda vatandaşların duyarlı olması gerektiği belirtilirken, Alo 170 ihbar hattına çok sayıda şikayet geldiği ifade edildi.

2 ASGARİ ÜCRET DEĞERİNDE CEZA

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, şirket eğer kaçak işçi çalıştırırsa her kişi için en az 2 asgari ücret değreinde bir ceza ile karşı karşıya kalıyor. Eğer kayıtsız personel 1 senedir çalışıyor ise, şirketten 1 senelik prim tutarı peşin olarak alınıyor. Yapılacak olan risk analizleri sonucunda inşaat sektörü de yakın takibe alınacak. Böylece kaçak işçi çalıştıran firmaların ihalelere katılması engellenmiş olacak.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü