20 Haziran 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Piyasaların Beklediği Konuşma Gerçekleşti: Trump’tan Kuzey Kore Göndermesi

ABD Başkanı Trump, açıklamalarında Kuzey Kore konusuna değinerek, ülkenin çürük bir rejime sahip olduğunu ifade etti. Trump’ın bu açıklamalarının piyasalar üzerindeki etkisi oldukça yüksek.

Uluslararası piyasalarda etkisi çok yüksek olacağı belirtilen ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları yine Kuzey Kore’ye yönelik oldu. Söz konusu açıklamada Kuzey Kore’nin çürük bir rejime sahip olduğunu belirterek, nükleer silah konusunda dünyayı adeta tehtid ettiğini ifade etti.

ÜLKE DEĞERLERİ ÖN PLANDA

Açıklamalarında kendi ülkesinin değerlerini daimi olarak daha ön planda tutacağını belirten Trump, diğer ülke liderlerine de bu şekilde davranmaları konusunda tavsiyelerde bulundu. BM tarafından uygulanan yaptırımlara da değinen Trump, bu konuda yetkililere teşekkürlerini sundu. Açıklamaların devamında Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un hakkında “Roket adam” ifadesini kullanan Trump, savunulan rejim için uygulanan politikaya ise “intihar görevi” yakıştırmasını yaptı.

İRAN KONUSU

İran konusunda da, mevcut bölgedeki düzeni bozmaya çalıştıklarını ifade eden Trump, İran için “Haydut devlet” sözlerini kullandı. Terör konusunda verdikleri destekten ötürü, bölgede kriz yayılmasına sebep olduklarını belirten Trump, İran’ın nükleer anlaşma konusunda ilerleyen dönemlerde yeni bir açıklama yapacağının altını çizdi.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü