20 Haziran 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

OPEC’in Uyguladığı ‘Aşırı Arza Karşı Önlem’ İşe Yaradı

OPEC ile ittifak halinde olduğu üyeler arasında yapılacak toplantı sonucunda çıkacak olan karar hakkında tahmin yürüten uzmanlar, kararın küresel bazda gerçekleşen aşırı arzın engellenmesinde doğru karar alındığının fark edilmesi yönünde olacağını belirtiyor.

Toplantıda alınacak olan kararlardan sonra, düşürülmek istenen arzın, çok kalıcı olamayacağı da finans uzmanları tarafından yapılan değerlendirmeler arasında bulunuyor.

İŞE YARADI

90 günlük süreçte zirveyi gören petrol fiyatları ile ilgili olarak yeni bir gelişme yaşandı. Buna göre, OPEC’in de anlaşmaya dahil olduğu ve 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlanan üretim konusundaki kısıtlamaların bir nevi işe yaradığı ortaya çıktı.

ARZ DENGESİNDE BOZUKLUK

Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde yaşanan petrol stoklarındaki büyüme ile mevsimsel talebin de düşmesi ile birlikte arz dengesini bozmuş durumda. Bu da doğrudan piyasalar üzerinde bir baskı yaratıyor. Küresel piyasaların dolaylı yollardan dengeli bir şekilde ilerlemesine ön ayak olan OPEC ile Rusya, alınan kısıtlama kararlarından sonra önümüzdeki ay gerçekleşecek olan toplantıdan önce, yaşanan süreçteki getiri kontrol edilecek.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü