23 Mayis 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

İETT, Kartını Başkasına Kullandıran 25 Binden Fazla Kişinin Kartına El Koydu

İETT, toplu ulaşımda kendisine ait İstanbulkart’ı başkasına kullandıran 25 binden çok kişinin kartına el koyarak kart sahiplerine ceza kesti.

 İETT’nin, başkasına ait indirimli ya da ücretsiz İstanbulkart kullanan kişilerle mücadelesi devam ediyor. Bu kapsamda Genel Müdürlük bünyesinde, önceki denetimlere ek olarak ekim ayında da hususi bir ekip oluşturuldu. Ekiptekiler, başkasına ait indirimli ya da ücretsiz İstanbulkart kullananları denetim ederek, usulsüzlüğün önüne geçmeye çalışıyor. Sıkı denetimler sonucu usulsüz şekilde kullanıldığı tespit edilen ve el konulan kart sayısında mühim artış kaydedildi. Kontroller sonucu geçen sene 25 binin üzerinde kişinin kartına el konuldu.

CEZAYI KART SAHİBİ ÖDEYECEK

Kartını başkasına kullandıran öğrenciye ilk seferinde bir aylık abonman ücreti tutarındaki 85, muallim ve yaşlılara ise 125 lira nakit cezası kesiliyor. Mavi kart, 65 ıslak kart ve eş kategorideki kartlar için ise 205 lira ceza uygulanıyor. İkinci kez kartı başkasına kullandırdığı belirlenen şahıs ise 250 lira ceza ödüyor.

Güvenlik görevlilerine kartı teslim etmek istemeyen ve zorluk çıkaranlar ise polise teslim ediliyor.

“AMACIMIZ HALKIN HAKKINI KORUMAK”

Denetim ekibinde yer saha emniyet görevlisi Özkan Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkalarına ait kartları kullanarak kamuyu zarara uğratanlara ruhsat vermeyeceklerini dile getirerek, “Amacımız halkın hakkını korumak” ifadelerini kullandı.

İndirimli ya da ücretsiz kart kullanan kişileri turnikelerin sinyal seslerinden tanıdıklarını aktaran Gündüz, bu kişilerin fotoğraf ve kimlik bilgilerini denetim ettiklerini, başkasına ait olduğu belirlenen kartları emanete aldıklarını söyledi.

Turnike önlerinde bekleyerek başkası için nakit karşılığında İstanbulkart’ı kullanan ve bu yolla gelir elde eden “korsan akbilcilere” de müsamaha göstermediklerini dile getiren Gündüz, geçen sene 10’un üzerinde kişiye işlem uygulandığını ve bunlarla ilgili yargı sürecinin devam ettiğini söyledi.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü