20 Haziran 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Geçen Sene Yüzü Gülen Çiftçi Yine Pamuğa Yöneldi: Beklenti Yüksek

Geçen sene rekoltesiyle üreticiyi memnun eden pamuktan beklenti bu sene de oldukça yüksek. Yapılan tamhinlere göre bu sene yaklaşık 1,5 milyon ton pamuk toplanacağı belirtildi.

Şanlıurfa’da ekimi gerçekleştirilen pamuğun, çeşitli yollarla desteklenerek üretimi artırılmaya çalışılıyor. Bu kapsamda geçen sene yapılan çalışmalar sonuç verince bu sene de çiftçinin tercihi pamuktan yana oldu.

BEKLENTİ OLDUKÇA YÜKSEK

Geçen sezon pamuktan elde edilen rekolte, çiftçileri memnun ederken bu sene de pamuk ekilmesine bir teşvik oluşturmuş oldu. Ekimi ve hasadı oldukça zor olan pamuk, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çiftçilerin hava şartlarına rağmen  çalışması ile birlikte büyük bir verim ile her yıl üretiliyor.

YAKLAŞIK 2,5 MİLYON DEKAR ALAN

Şanlıurfa’daki birçok ailenin de geçim kaynağı olan pamuğun bu sene bölgede yaklaşık 2,5 milyon dekar alana ekildiğini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyüpoğlu, bu seneki hasat zamanında çiftçilere kolaylıklar dileyerek, rekolte konusunda da umutlarının yüksek olduğunu belirtti. Pamuğun satış fiyatlarından da bahseden Eyüpoğlu, şu sıralar pamuğun 2,85 liradan satıldığını hatırlatarak, fiyatlarda bir artış beklendiğinin de altını çizdi.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü